Galeria MS Muzeum Stanisława Staszica w Pile

Kazimierz Rochecki "Dialog"
14 lutego 2019

Kazimierz Rochecki "Dialog".

Wystawa malarstwa. Otwarcie wystawy 15.02.2019 (piątek), godz. 18.00

 

Kazimierz Rochecki – artysta malarz, rysownik, witrażysta i projektant wnętrz sakralnych. Jest profesorem zwyczajnym – pracuje na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prowadzi pracownię witrażu.

Urodził się w Jaśle. Jest autorem 42 wystaw indywidualnych, brał również udział w ponad 250 wystawach zbiorowych. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą m.in.: w Niemczech, Holandii, Francji, Danii, USA, Kanadzie oraz na Litwie, Słowacji i Ukrainie. Zrealizował ponad 150 monumentalnych witraży oraz ponad 40 wielkowymiarowych scen rodzajowych w technikach malarstwa ściennego, we wnętrzach sakralnych, które także kompleksowo projektuje – od sprzętów liturgicznych, po sprzęty wyposażenia, elementy małej architektury, nastawy ołtarzowe, witraże i polichromie.

Jego dzieła i realizacje znajdują się w obiektach sakralnych, muzeach, galeriach oraz kolekcjach prywatnych w: Polsce, Francji, Niemczech, Holandii, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Kanadzie, USA, Brazylii, Japonii oraz na Słowacji, Ukrainie, Litwie i Łotwie.

Kazimierz Rochecki za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Wspólnie z żoną Mirosławą Rochecką jest współautorem i kuratorem przedsięwzięć artystycznych, wystawienniczych i wydawniczych upowszechniających kulturę i sztukę, m.in.: sześć edycji Forum Malarstwa Polskiego, Ars Principia, Projekt 966. Wspólnie zrealizowali blisko 80 wystaw o znaczeniu ogólnopolskim i międzynarodowym oraz opracowali i przygotowali do druku kilkanaście publikacji o charakterze albumowym.

 

„Dialog” z obrazami – to dialog z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, dialog z tradycją, obyczajami, historią, kulturą i ze współczesnością, to rozmowy z Bogiem i z jego dziełem – naturą z całym jej bogactwem. Są to też rozmowy z samym sobą, rozmowy o życiu, śmierci, o miłości i samotności, o wierze, nadziei i lęku.

Są to zobrazowane pytania i odpowiedzi, dla których trudno znaleźć właściwe słowa i trudno też zdobyć się na werbalną odwagę by je zadać, bądź odpowiedzieć na nie. Obraz otwiera i wyzwala z ograniczeń twórcę i odbiorców, budując między nimi jednoczący pomost zrozumienia. Posługując się obrazem, można prowadzić ważne i szczere rozmowy. Obraz może być miejscem spotkania z własnym wnętrzem, zstępowaniem w głębię własnej duszy, a jednocześnie otwarciem się na spotkanie z drugim człowiekiem i jego istotą – „głębia przyzywa głębię”. Obraz jest pośrednikiem, który umożliwia to spotkanie. Działa jak „kratka w konfesjonale”, ośmiela, zapewnia dyskrecję, daje poczucie bezpieczeństwa.

[...] Malarstwo Kazimierza Rocheckiego to opowieść o człowieku, jego dramacie, cierpieniu, oczekiwaniach i rozczarowaniach. Znaczna część tej twórczości to tematy biblijne, relacje człowieka z Bogiem – odwieczne pytania. W takich sytuacjach najczęściej pojawia się kwestia czy ta sztuka jest aktualna, czy trafia do współczesnych. Otóż myślę, iż forma, jakiej używa Kazimierz Rochecki dobrze służy temu celowi. Pytania jakie zadaje artysta są żywe, dotyczą nas – współczesnych, a sposób jego myślenia powoduje, iż odwieczne problemy stają się czymś normalnym. Stają się naszym udziałem.

 

Prof. Jacek Rykała                                                                                                                                                              Analiza twórczości Kazimierza Rocheckiego - fragment

 

Kazimierz Rochecki "Dialog"

© 2024  |  Muzeum Stanisława Staszica w Pile