Galeria MS Muzeum Stanisława Staszica w Pile

Rosław Maria Szaybo

Rosław Maria Szaybo

Ur. 13 sierpnia 1933 w Poznaniu, mieszka w Warszawie i w Londynie - jeden z najwybitniejszych współczesnych grafików plakacistów, współtwórca tzw. "Polskiej Szkoły Plakatu"; zasiadał w Radzie Naukowej 1. Światowego Kongresu Plakatoznawczego w Warszawie (1994) ponadto: ilustrator, dyrektor artystyczny, fotografik, pedagog. Rosław Szaybo dyplom uzyskał w 1961 na ASP w Warszawie (w legendarnej pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego oraz pracowni malarstwa prof. Wojciecha Fangora). Plakatem zajmuje się od początku swojej drogi artystycznej. Głównie jest to tzw. plakat kulturalny: teatralny, muzyczny (festiwale, imprezy jazzowe). Ponadto projektuje szaty graficzne okładek płytowych, płyt CD oraz okładki książek.

W 1966 wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie początkowo pracował jako niezależny projektant a w latach 1968 - 1973 jako dyrektor artystyczny agencji reklamowej Young and Rubicam. Następnie przeszedł do firmy fonograficznej C.B.S. Records Great Britain, gdzie był dyrektorem artystycznym przez 14 lat. W tym okresie zaprojektował ponad dwa tysiące okładek płyt z najróżniejszą muzyką, od klasycznej poprzez jazz, pop do tzw. „ciężkiego grania”. Współpracował z wieloma wybitnymi, światowej sławy artystami jak: Roy Orbison, Elton John, Jenis Joplin, Judas Priest, Santana, John Williams. Jest twórcą okładki najsłynniejszej płyty Krzysztofa Komedy – „Astygmatyzm”, której kolejne wydania zawsze powielają pierwszy projekt (co jest niespotykane na rynku muzycznym).

Laureat wielu prestiżowych, międzynarodowych nagród (płyta Eltona Johna – najlepsza okładka roku w Wielkiej Brytanii, nagrody za okładki płyt Krzysztofa Komedy i Jenis Joplin, Johna Williamsa – 3 nagrody). Inne, to m.in.: Złoty Medal na Internationale Buchkunst Ausstellung w Lipsku, kilkanaście nagród na konkursie magazynu Music Week za okładkę „Chopin The Greatest Piano Music by Alexander Brailovsky”, „The Greatest Hits by Bach, Chopin, Grieg, Mozart, Strauss”, „Stravinsky - The Greatest Ballets”, „Elton John Box Set”, nagrody New Musical Express za „Khachaturian Sabre Dance”, „Williams Collection”. Jest także autorem plakatu polskiej prezentacji na MIDEM 2004 i plakatu koncertu Wojciecha Kilara na MIDEM.

Indywidualne wystawy prac Rosława Szaybo przyciągały publiczność nie tylko w Polsce i Wielkiej Brytanii ale w wielu innych krajach Europy. W 2004 przygotowano wystawę najważniejszych projektów artysty, na targach muzycznych MIDEM w Cannes,

W początkach lat 90. powrócił na warszawską ASP aby prowadzić zajęcia z fotografii. Jak sam mówi o tym doświadczeniu – niczego nie nauczał, tylko rozmawiał i starał się wprowadzić studentów w stan tzw. kreatywnego myślenia i zadawać nieoczywiste tematy do „fotograficznego opracowania”. Obecnie kieruje tu pracownią dyplomową fotografii narracyjnej na Wydziale Mediów i Scenografii.

© 2024  |  Muzeum Stanisława Staszica w Pile