Marcin Sztukiewicz ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Po studiach pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od końca lat dziewięćdziesiątych tworzy instalacje wykorzystujące obraz ruchomy, w tym często animację, do eksperymentów ze sztuczną inteligencją i interaktywnością. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
„Obrazy przypadkowe"
Idąc uliczkami miasta, do którego pierwszy raz przyjeżdżam, podziwiam i chłonę nowe widoki. Równocześnie i podświadomie porównuję zapisane w mojej pamięci obrazy miast odwiedzanych wcześniej. Mimowolnie zapamiętuję świeżo odkrywaną przestrzeń, dopasowując ją do układów okien, drzwi i krajobrazów zawartych w mojej głowie. Przeszłość łączy się z teraźniejszością.
Obrazy czasami mieszają się ze sobą, tworząc wrażenie znajomej przestrzeni. Wiem z całą pewnością, że nie mogłem być tutaj wcześniej a jednak ulegam nieodpartemu wrażeniu, że już tu byłem.
Modułowość i powtarzalność miejskiej architektury skłoniły mnie do wykorzystania elementów weduty w moich poszukiwaniach dotyczących obrazów generowanych przez maszynę. Maszyna (sztuczna inteligencja) komunikując się z widzem (odbiorcą), generuje obrazy fikcyjnych przestrzeni miejskich, które być może gdzieś istnieją w rzeczywistości. Dochodzi do wymiany obrazów pomiędzy nadawcą i odbiorcą, pewnego rodzaju dialogu wizualnego, gdzie jedna i druga strona bezustannie karmią się wzajemnie obrazami. Obrazy, które powstają, są unikalne i w zasadzie niepowtarzalne, ponieważ generowane są z wielu elementów występujących w najróżniejszych konfiguracjach. Być może ktoś odnajdzie w nich choćby kawałki znajomych widoków. Zapraszam do eksperymentów.
Marcin Sztukiewicz