e-mail: zinamonik@wp.pl
Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie. Dyplom uzyskała na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego, realizując także aneksy do dyplomu w Pracowni Fotografii prof. Rosława Szaybo i w Pracowni Rysunku adi. II st. Pawła Nowaka. Projektuje plakaty, okładki książek i płyt, ilustracje, biżuterię.
Współpracowała z miesięcznikami: Pani, Playboy, Claudia, Rodzice, Ciuchcia; z wydawnictwami: PZWL, RM, BUW; z firmą D. Swarovski & Co i magazynem Fashion. Oprócz twórczej pracy projektowej zajmuje się dydaktyką w wyższym szkolnictwie artystycznym. Od roku 2002 prowadziła zajęcia z rysunku i malarstwa w Amerykańskiej Szkole Reklamy Miami Ad School Warsaw, a od 2004 prowadzi warsztaty z rysunku oraz wykłada kulturoznawstwo i kostium etniczny w Warszawskiej Szkole Filmowej Bogusława Lindy i Macieja Ślesickiego. Od 2005 roku pracuje w ASP w Warszawie, gdzie wspólnie z prof. Rosławem Szaybo prowadzi dyplomującą Pracownię Fotografii na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, ZAiKS-u, Stowarzyszenia Artystów EUFORIS.
W roku 2010 ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie (pisząc pracę na temat wpływu kultury ludowej na sztukę użytkową XX wieku) oraz studia podyplomowe w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
W wolnych chwilach spotyka się z przyjaciółmi, podróżuje, jeździ na rowerze i nartach, pływa kajakiem na ulubionych Mazurach, tańczy, czyta zaległe książki, dba o dom, sadzi kwiatki itd.
Nagrody(wybór):
1994 – Nagroda Specjalna AGFY i redakcji „Warszawa – co, gdzie, kiedy?” w konkursie fotograficznym „Warszawa dzisiaj”
1996 – II Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami
2000 – II Nagroda w Konkursie na plakat pt. „Święto muzyki” organizowanym przez Gminę Warszawa-Centrum i Okręg Warszawski ZPAP
2001 – III Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Cepelii pt. „Pamiątka z Polski”
2002 – Wyróżnienie Stowarzyszenia Polskich Mediów i Polskiego Radia w Konkursie Fotograficznym pt. „Polska w obiektywie”
2003 – Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym pt. „Dobra wiadomość w fotografii”
2011 – Nagroda Publiczności VI Międzynarodowego Konkursu Kalendarzy i Kart Świąteczno-Noworocznych VIDICAL 2010
INDYWIDUALNE:
1999 – Fotografii „Łóżko”, Wydział Grafiki, ASP, Warszawa
2003 – Fotografia, Polyester Cafe, Warszawa
2003 – Rysunek i malarstwo, Galeria Budimex-u, Warszawa
2004 – Aneks do dyplomu „Portrety moich koleżanek”, "Aspekt", ASP, Warszawa
2004 – Wystawa plakatów dyplomowych „Eva Minge Collection”, Instytut Francuski, Warszawa
2004 – Wystawa plakatów z lat 2002-2004, Polyester Cafe, Warszawa
2005 – Wystawa pejzaży, GSW Rogatka Praska, Warszawa
2005 – „Pastele w kolorze niepastelowym”, Agencja Art. ASP, Galeria 3a, Warszawa
2005 – Wystawa plakatów, klub „Rezervat”, Warszawa
2005 – „La vie en rose – portrety klasyków piosenki francuskiej”, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej „Viva l’arte”, Warszawa
2006 – „Fotografie z Francji” w ramach II Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej, SDK Galeria Wyjście Awaryjne, Warszawa
2006 – Pokaz portretów klasyków piosenki francuskiej „La vie en rose” w ramach „Aperitif à la français”, Fabryka Trzciny, Warszawa
2006 – Pejzaże z Bretanii, Maison de La Grande Vigne „La Vignette”, Dinan, Francja
2006 – „La vie en rose – portrety klasyków piosenki francuskiej”, Fundacja CASE, Warszawa
2006 – Malarstwo „Bretania 2006”, Stowarzyszenie Popierania Galerii Koszelówka, Koszelówka k. Łącka
2006 – Malarstwo „Znaki zodiaku”, klub jazzowy Tygmont, Warszawa
2007 – Malarstwo, „Bretania 2006”, Galeria Lancia, Warszawa
2007 – Grafika, malarstwo, ilustracja „Z życia i obyczajów zwierząt”, Galeria Test, Warszawa
2008 – Grafika, malarstwo, Spiegelsalon, Berlin
2008 – Grafika, malarstwo, biżuteria „Z paru szuflad”, Domoteka, Warszawa
2010 – Fotograficzno-malarska „Pogoda w kwietną niedzielę wróży urodzaju wiele!”, Żywiciel, Warszawa
W latach 1993-2010 uczestniczyła w ponad 60 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
W założeniach prezentowanej serii fotografii pragnęłam nawiązać do sztuki ludowej – jarmarcznej, przedstawiając zanikającą urodę świąt ludowych i kolorowych odpustów, na których coraz rzadziej można oglądać regionalny strój i nietkniętą zachodnią tandetą polską tradycję. Cykl „monideł” powstał z kilku reportaży jakie realizowałam na przestrzeni roku kalendarzowo-obrzędowego, odwiedzając polskie wsie i miasteczka, które często słyną tylko z jednego dnia w roku, kiedy zamieniają się w kolorowe, wesołe pejzaże a obchodzone święto czy wyjątkowo przygotowany obyczaj nie ma sobie podobnych jak Polska długa i szeroka. W prezentowanej przeze mnie serii fotografii przedstawiam Niedzielę Palmową we wsi Łyse na Kurpiach, święto Bożego Ciała w Łowickiem (Łowicz i Spycimierz), a także obrzęd Wesela Kurpiowskiego w Kadzidle.
Założenia formalne oparłam na inspiracji nasyconą gamą kolorystyczną nawiązującą do barwności stroju ludowego danego regionu, a także na inspiracji popularnymi w latach 50. XX wieku kolorowanymi monidłami, świętymi obrazkami malowanymi na szkle, i przedwojennymi pocztówkami – fotografiami z serii „Typy polskie” przedstawiającymi obrzędowość i strój ludowy. Swą paradokumentalną serię fotografii nasyciłam kolorem, uśmiechem i elementami poczucia humoru. Pomysł na taki a nie inny temat ludowo-etnograficzny zapewne by się nie narodził, gdyby nie moja fascynacja i zachwyt dla twórczości Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej, będących łącznikami pomiędzy prymitywną ale zarazem naturalnie piękną sztuką artystów ludowych, których często nie zaliczamy w poczet Artystów przez duże „A”, i sztuką wysoką trafiającą do muzeów i opracowań encyklopedycznych z zakresu historii sztuki powszechnej czy użytkowej. Polską sztukę ludową, ale i nie tylko polską, cenię sobie bardzo, będąc pełna podziwu dla często niewykształconych plastycznie twórców ludowych, którzy bezbłędnie zestawiają intensywne kolory i desenie ludowe, nawiązując do otaczającego ich pejzażu i zmieniających się pór roku.